22 ژانویه 2021  
 عبدالله نصرت  

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی و آموزشی میان افغانستان و عربستان سعودی

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی و آموزشی میان افغانستان و عربستان سعودی

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که حنیف اتمر در جریان سفری به عربستان سعودی با وزیر معارف این کشور دیدار و گفتگو کرده است. به گفته این وزارت، عربستان سعودی در بخش‌های تربیه معلم، تدوین برنامه‌های تعلیمی و نصاب درسی، به افغانستان وعده همکاری داده است.

وزارت خارجه، امروز جمعه (3دلو) با انتشار خبرنامه‌ای گفته است که در این دیدار تفاهم‌نامه‌ای نیز میان وزارت‌های معارف افغانستان و عربستان سعودی برای افزایش همکاری‌های علمی و آموزشی میان دو کشور نیز امضا شده است. خبرنامه تایید کرده است که بورسیه‌های تحصیلی عربستان سعودی برای دانشجویان افغانستان در مقاطع لیسانس و ماستری افزایش خواهد یافت.

بر بنیاد خبرنامه‌، دکتر حمد بن محمد آل شیخ، وزیر معارف عربستان سعودی گفته است که کشورش در زمینه تقویت آموزش‌های مسلکی و تخصصی نیز با افغانستان همکاری خواهد کرد.

در خبرنامه آمده است که مقام‌های سعودی تاکید کرده‌اند که می‌خواهند در «گذار افغانستان به فصل جدید» در کنار این کشور باشند.

عربستان طی سال‌های اخیر در بخش تعلیمات دینی با افغانستان همکاری کرده است. شهروندان کشور بارها گفته‌اند که عربستان سعودی به دنبال ترویج افراطیت در افغانستان است.