2 فوریه 2024  
 ستاگیدیا  

سیگار از ظهور دوباره القاعده در افغانستان خبر داد؛ مجاهد: “برنامه منظم جهت انتشار شایعات در برابر حکومت است.

سیگار از ظهور دوباره القاعده در افغانستان خبر داد؛ مجاهد: “برنامه منظم جهت انتشار شایعات در برابر حکومت است.

اداره بازرس ویژه امریکا برای افغانستان، در گزارشی که اخیرا به کانگرس این کشور ارائه کرده، ضمن شریک ساختن معلومات مفصل در مورد میزان کمک‌های امریکا به افغانستان در بیشتر از دو سال اخیر، یعنی پس از سقوط نظام جمهوری و روی کار آمدن حکومت سرپرست کنونی و نیز تشریح وضعیت حقوق بشری و وضعیت اقتصادی کشور، تاکید کرده است که تهدیدات القاعده در افغانستان در حال رشد و ظهور دوباره می‌باشد.

سیگار درین گزارش آورده است که رهبر القاعده احتمالا در افغانستان حضور دارد و پس از آغاز جنگ میان حماس و اسرائیل در ماه اکتوبر سال گذشته، با صدور بیانیه‌هایی خواستار انجام حملاتی بر سفارت‌ها و ساختمان‌های مربوط به آمریکا، اروپا و اسرائیل شده است.

موجودیت ارتباط میان گروه القاعده و ”طالبان“ امری است که همواره از سوی آمریکا، اروپا و حتی کشورهای منطقه ادعا شده است، اما تا هنوز مستندات روشن و معتبری درین خصوص ارائه نگردیده است. درین گزارش نیز به نقل از یک تیم نظارتی سازمان ملل متحد، رابطه طالبان و القاعده نزدیک خوانده شده و طالبان متهم به حمایت ازین گروه شده است.

در همین حال، شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در گزارشی تازه خود از حفظ روابط میان طالبان و القاعده پرده برداشته است و از ایجاد هشت کمپ آموزشی جدید توسط

القاعده در مناطق مختلف افغانستان خبر داده است.

بنابر گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد، چهار مورد ازین کمپ‌ها در ولایت های غزنی، پروان، لغمان و ارزگان هستند و در کنار آن یک انبار تسلیحاتی در ولایت پنجشیر ساخته شده است.

درین گزارش اما از محل ساخت و فعالیت چهار کمپ دیگر القاعده چیزی گفته نشده است.

این در حالیست که ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی حکومت سرپرست، گزارش اخیر شورای امنیت و اطلاعاتی که در آن وجود دارد را رد کرده و آن را برنامه منظم در راستای نشر شایعات و اتهامات در برابر ”طالبان“ دانسته است. آقای مجاهد در گذشته نیز وجود هر نوع رابطه میان طالبان و القاعده را رد کرده و حضور گروه داعش در افغانستان را نیز تکذیب نموده بود.

با این وجود، تهدیدات تروریستی و انجام حملات بر اهداف غیر نظامی به خصوص حملات بر هزاره‌ها در افغانستان همچنان تداوم داشته است؛ امری که در گزارش سیگار نیز مورد تایید قرار گرفته است. مسئولیت حملاتی که بر هزاره‌ها صورت می‌گیرند عمدتا از سوی داعش پذیرفته می‌شود، اما بدون تردید، گروه‌های دیگری نیز هستند که در افزایش ناامنی در افغانستان دخیل بوده و حملات تروریستی را سازمان‌دهی می‌کنند.