8 می 2024  
 ستاگیدیا  

قیس علی‌زاده به نایب‌قهرمانی بوکس آسیا رسید

قیس علی‌زاده به نایب‌قهرمانی بوکس آسیا رسید

قیس علی‌زاده مشت‌زن جوان افغانستانی، مدال نقره رقابت‌های جوانان آسیا را به گردن آویخت. او که در مبارزه نهایی وزن هشتاد کیلوگرام در برابر مشت‌زن قزاقستانی قرار گرفته بود، در نهایت مغلوب شد و به نایب‌قهرمانی وزن خودش بسنده کرد.

علی‌زاده در نخستین مبارزه‌اش حریفی از هند را شکست داده و به فینال راه یافته بود، اما مسابقه نهایی را واگذار کرد تا از کسب مدال طلا باز بماند.

با این‌وجود این نخستین مدال نقره از رقابت‌های قهرمانی جوانان آسیا برای افغانستان است که پس از گذشت 29 سال به دست آمده است. پیش ازین، جاوید امان در سال 1995، صاحب مدال نقره رقابت‌های مشت‌زنی آسیا در رده سنی بزرگ‌سالان گردیده بود. با این حساب، قیس علی‌زاده دومین ورزشکار افغانستانی است که در سطح آسیا از رشته بوکس مدال می‌آورد. این در حالیست که نخستین مدال جهانی رشته بوکس، متعلق به امان‌الله سهاک است که حدود پنج ماه قبل به دست آورده است.

قرار است قیس علی‌زاده همراه با شش مشت‌زن دیگر افغانستان، به منظور اشتراک در مسابقات کسب سهمیه المپیک پاریس، راهی تایلند شوند.

افغانستان کشوری است که در آن رشته‌های رزمی علاقمندان زیادی دارد و بیشترین افتخارات ورزشی در سطح آسیا و جهان را نیز ورزشکاران رشته‌های رزمی به‌دست آورده‌اند.