1 آگوست 2023  
 فریبا هاشمی  

نی: “رفتار غیر اصولی نیروهای امنیتی، اعمال فشار بر آزادی بیان است”

نی: “رفتار غیر اصولی نیروهای امنیتی، اعمال فشار بر آزادی بیان است”

نی؛ حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان، امروز 10 اسد با انتشار اعلامیه‌ای از رفتار تند نیروهای امنیتی حکومت سرپرست در برابر کارمندان رادیوتلویزیون همیشه‌بهار انتقاد کرده و گفته است این کار اعمال فشار بر آزادی بیان است.

در این اعلامیه آمده است که  دیروز 9 اسد، نیروهای امنیتی این ولایت به دفتر رادیو تلویزیون همیشه‌بهار در ولایت ننگرهار هجوم برده و بدون کسب اجازه یا رعایت اصول قانونی و دینی، داخل ساختمان این رسانه شده و با کارمندان آن نیز رفتار توهین‌آمیزی داشته‏‌اند.

در ادامه آمده است که آن‌ها برنامه آموزشی این رادیو تلویزیون را متوقف ساخته‌اند. اتل‌خان استانکزی، مدیرمسئول این تلویزیون گفته است که طی چند ماه اخیر این دومین‌بار است که با چنین وضعیتی رو برو می‌شوند.

به باور دفتر نی، چنین اقداماتی فشار بر رسانه‌ها پنداشته می‌شود و اگر این روند ادامه پیدا کند می‌تواند میان مسئولان و رسانه‌ها بی‌اعتمادی ایجاد کند.

حمایت‌‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، هم‏‌چنان از نیروهای امنیتی خواسته است تا در مورد واقعه پیش‌آمده وضاحت داده و از تکرارنشدن چنین رویدادهایی در آینده، به جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان اطمینان بدهند. این نهاد تاکید دارد که اگر فردی و یا نهادی در خصوص رسانه‌ای ادعایی را مطرح می‌کند، باید  مساله به کمیسیون تخطی رسانه‌ها سپرده شود.

این در حالیست که چندی قبل وزارت اطلاعات و فرهنگ  گفته بود که هیچ ارگانی حق مداخله در امور رسانه‌ها و خبرنگاران را ندارد و تنها مرجع ذیصلاح در این زمینه، کمیسیون تخطی رسانه‌ها در وزرات اطلاعات  و فرهنگ می‌باشد.