6 آوریل 2024  
 ستاگیدیا  

پیام عیدی ملا هبت‌الله: “زورگویی نفرت و تشویق، دوستی می‌آفریند”

پیام عیدی ملا هبت‌الله: “زورگویی نفرت و تشویق، دوستی می‌آفریند”

چندروز مانده به عید سعید فطر، ملا هبت‌الله آخندزاده که رهبری حکومت سرپرست افغانستان را در دست دارد، با صدور پیام عیدی، مسایلی را با جهان، مردم افغانستان و مقامات حکومتی، مطرح کرده است.

او در یکی از مهم‌ترین نکات این پیام، خطاب به اعضای حکومت خود آنان را از زورگویی و خشونت برحذر داشته و نوع رفتار با مردم را عامل اصلی نفرت و یا دوستی مردم با حکومت دانسته است. ملا هبت‌الله در ادامه پیام از اعضای گروه خود خواسته است که مردم را به احکام و اخلاق اسلامی ترغیب و تشویق کنند، اما به جای جبر و اکراه از ملایمت و تشویق کار بگیرند. او گفته است: “با زورگویی مردم از شما نفرت پیدا می‌کنند و با تشویق، مردم با شما دوستی و اخلاص می‌نمایند. او از مسئولان نظام خواسته است تا از ظلم خودداری ورزند و  تاکید کرده است که اگر بر فردی ظلم صورت گیرد، نفرین آن تمام نظام را به لرزه می‌آورد، زیرا میان آه مظلوم و الله پاک پرده‌ای وجود ندارد.

ملا هبت‌الله در بخش دیگری از پیام عیدی‌اش با درخواست از مسئولین حکومتی مبنی بر شنیدن فریاد مردم، گفته است که مردم افغانستان رنج بسیار دیده‌اند، ظلم‌های بسیاری بر آنان روا داشته و قربانی‌های فراوانی داده‌اند. این پیروزی بر اثر قربانی‌های مردم به دست آمده است، پس قدر این مردم را بدانید، به آنان خدمت کنید و فریاد شان را بشنوید.

رهبر امارت اسلامی، در بخش دیگری از پیام عیدی خود، به موضوع آموزش و پرورش نیز پرداخته و افزوده است که وزارت معارف برای آموزش‌های دینی و عصری در تمامی ولایت‌ها و ولسوالی‌های کشور، تشکیلات وسیعی دارد و صدها مرکز آموزشی دینی و علمی را ایجاد و فعال ساخته است. در همین راستا او گفته است: “مکلفیت هر برادر مسلمان است که فرزندان خود را تربیت بهتر نماید، به آنان تعلیم دهد و برای شان فرصت تعلیمات دینی را فراهم سازد.”

ملا هبت‌الله آخندزاده به موضوعات سیاسی در سطح بین‌الملل نیز اشاره کرده است. او از دنبال کردن روابط حسنه با کشورهای دیگر در چارچوب خط مشی شرعی و بر اساس احترام متقابل یاد کرده و از جهان نیز خواسته است که این نیت و اراده نیک امارت اسلامی را به دیده شک ننگرند. بر همین مبنا او گفته است که قول و تعهد آنان تعهد است و از دیگران نیز توقع دارد که به حریم، منافع و عزت افغانستان توجه کنند و روابط نیک را با افغانستان در پیش گیرند.

در ادامه آقای آخندزاده افزوده است: “با تمام کشورهای منطقه در روشنایی دین مقدس اسلام و در چوکات سیاست متوازن و اقتصادمحور به پیش می‌رویم و با همه مناسبات خوب سفارتی و اقتصادی می‌خواهیم.”

رهبر امارت اسلامی در بخش دیگری از پیام، ضمن اینکه از کشورهای منطقه خواسته است تا امنیت، ثبات و پیشرفت افغانستان را به دید یک فرصت خوب بنگرند و روابط خود با افغانستان را بیشتر از پیش گسترش داده و فضای اعتماد خلق کنند، از دستور خود به وزارت خارجه در خصوص ایجاد فضای اطمینان بهتر با تمام کشورها و به ویژه با جهان اسلام، سخن گفته است.

این در حالیست که پس از نزدیک به سه‌سال از بازگشت دوباره امارت اسلامی به قدرت، مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران بسته است، فضای کار و اشتغال برای زنان محدود گردیده و حکومت امارت اسلامی نیز در میان فشارها و خواست‌های جامعه جهانی، به رسمیت شناخته نشده است.