2 آگوست 2023  
 فریبا هاشمی  

محمد اکبری: «مردم اعمال نیروهای امنیتی در دهه عاشورا را به خاطر سپرده‌اند»

محمد اکبری: «مردم اعمال نیروهای امنیتی در دهه عاشورا را به خاطر سپرده‌اند»

برخورد نیروهای امنیتی حکومت سرپرست با عزداران شیعه در نقاط مختلف افغانستان در جریان دهه عاشورا، بحث‌برانگیز شده و انتقادات گسترده‌ای را برانگیخته است. این امر باعث شد تا روز گذشته ۱۰ اسد، هیاتی از سوی ریاست‌الوزرا با علمای شیعه کشور دیدار کند.
در این نشست، محمد اکبری رئیس حزب حراست اسلامی افغانستان و عضو شورای علمای شیعه کشور، از رفتار خشونت‌بار نیروهای امنیتی با مردم شیعه «به بهانه تامین امنیت مراسم عزاداری» انتقاد کرده است. آقای اکبری در ویدیویی که از او به نشر رسیده، اعمال نیروهای امنیتی را غیرقابل توجیه خوانده است.
او گفته که پرچم‌های عزاداری از بام خانه‌ها و دکان‌های مردم شیعه پایین کشیده شده است: «روی این پرچم‌ها کلمه لا اله الاالله و اسم امام حسین نوشته شده­ بود، اما نیروهای امنیتی آن‌ها را پاره و لگدمال کرده‌اند.»
آقای اکبری با طرح این پرسش که وجود پرچم‌ها بر بام خانه‌ها و دکان‌ها چه ضرری می‌تواند داشته باشد، تاکید کرده که مردم این اقدامات این نیروها را به یاد سپرده‌اند.
اکبری از کسانی است که کم­تر به انتقاد از مواضع حکومت و صریح‌­گویی می‌­پردازد. پس از سقوط نظام پیشین، این نخستین‌بار است که او عملکرد حکومت سرپرست را مورد انتقاد قرار داده و ظاهرا خاطرنشان می‌سازد که مردم چیزی را فراموش نمی‌کنند و هیات حاکمه کنونی باید افکار عمومی را در نظر داشته باشد.
شیعه‌ها که بخش قابل توجهی از جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند، همه‌ساله از دهه عاشورا به صورت گسترده در کشور تجلیل می‌کنند. در جریان چند سال گذشته، مراسم گرامی‌داشت از این دهه، با دغدغه‌های امنیتی همراه بوده و مورد حملات انتحاری خونینی قرار گرفته است.
با این وجود، تجلیل از دهه محرم در سال‌های پیش با محدودیتی مواجه نبود. در سال جاری اما حکومت سرپرست برگزاری مراسم در بیرون از منابر و مساجد مانند به‌حرکت‌درآوردن دسته‌های سینه‌زنی در خیابان‌ها و نیز نصب پرچم‌های حاوی شعارهای عاشورایی در وسایط نقلیه و بام‌های خانه‌ها و دکاکین را ممنوع کرد.
هرچند برخی از مقامات حکومت سرپرست بعدا اعلام کردند که هیچ محدودیتی بر برگزاری مراسم بزرگ‌داشت از عاشورا اعمال نشده است، اما ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که نیروهای امنیتی، عزاداران را به ویژه در روز عاشورا در شهر کابل لت‌و‌کوب کرده و حتا مانع گشت‌وگذار شهروندان در مناطق شیعه‌نشین می‌شوند. در این ویدیوها همچنان دیده می‌شود که برای پراکنده ساختن جمعیت عزاداران در شهر غزنی، نیروهای امنیتی دست به  شلیک مستقیم و هوایی می‌زنند.
بر اساس گزارش های نشر شده، در این تیراندازی‌ها بین دو تا هفت نفر به شمول کودکان کشته شده و حدود ۲۰ نفر دیگر جراحت برداشته‌­اند.
این در حالیست که تعداد زیادی از شهروندان کشور انتقاداتی را نسبت به محدودسازی مراسم سوگواری ماه محرم از سوی نیروهای امنیتی، مطرح کرده و آن را به «اعمال تبعیض برعلیه مذهب خاص» تعبیر کرده و باعث کم‌رنگ شدن برنامه‌های مذهبی دهه عاشورا دانسته‌اند.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024