10 ژوئن 2023  
 جعفرعلی خوارزمی  

مسی؛ از کوچه‌هایی روزاریو تا بام فوتبال دنیا

مسی؛ از کوچه‌هایی روزاریو تا بام فوتبال دنیا

لیونل مسی ستاره‌ای آرژانتینی تیم‌های بارسلونا و پاریس سن ژرمن که حالا به تیم اینتر میامی آمریکا پیوسته است، یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال جهان بشمار می‌رود.

 مسی فوتبال حرفه‌ا‌ی خود را از اکادمی فوتبال بارسلونا آغاز کرد و با افتخارات و رکوردهایی که دارد بیش‌تر به عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال شناخته می‌شود.

لیونل مسی در ۲۴ جون سال ۱۹۸۷میلادی در شهر «روزاریو» آرژانتین پا به جهان گذاشت و فوتبال را از همان‌جا آغاز کرد. او در یک خانواده فقیر به دنیا آمده بود و بعد در نوجوانی با یک هورمون عدم رشد روبرو شد که مانع رشد جسامت این بازیکن می‌شد. برای تداوی مسی پول گزاف نیاز بود تا سلامت‌اش را به دست آورد، اما خانواده‌ وی توان پرداخت این پول را نداشتند.

استعدادیاب‌های باشگاه بارسلونا او را زیر نظر گرفتند و بعد او را به اسپانیا آوردند تا در آکادمی بارسلونا رشد کند.

 در سال ۲۰۰۴ برای نخستین‌بار به تیم اصلی بارسلونا دعوت شد و به واسطه‌ی سرمربی بارسلونا که در آن زمان فرانک ریکارد بود به جهان معرفی شد. در این میان رونالدینیو که یکی از بهترین ستاره‌های بارسلونا و برازیل بود توانست در آن زمان کمک بزرگی به او بکند و نخستین پاس گل را به مسی بدهد، از رونالدینیو به عنوان بهترین دوست لیونل مسی یاد می‌شود.

او بعد سال‌ها بازی در سطح اول اروپا و فوتبال جهان توپ می‌زند و هر فصل گل می‌زند و پاس گل می‌دهد و ریکاردها را پشت سر هم می‌شکند، اما در کنار آن رقیب پرتگالی و دیرینه‌اش؛ کریستین رونالدو آرام ننشست و رقابتی گرمی را به نمایش گذاشتند و میلیون‌ها هوادار را مجذوب خود شأن کردند.

Argentina’s Lionel Messi is thrown into the air by teammates after winning the Conmebol 2021 Copa (Photo by CARL DE SOUZA/AFP via Getty Images)

مسی تا حالا در مجموع در ۸۲۰بازی، ۶۷۱گل به ثمر رسانده و ۲۷۱پاس گل به هم تیمی‌هایش داده است. در این میان به ۴۳ جام از جمله، چهار لیگ قهرمانان اروپا را بدست آورده است. او در مجموع به ۷ توپ طلا و ۶ کفش طلا دست یافته که در دنیای فوتبال بی‌نظیر است.

در رده‌ای ملی در سال ۲۰۰۵ آرژانتین با آقای گلی او به قهرمانی جام جهانی زیر ۲۱ سال رسید و در سال ۲۰۱۴ جام جهانی فوتبال در برازیل در بازی نهایی آرژانتین شکست خورد و نتوانست این تیم قهرمان جهان شود، اما سال ۲۰۲۲ در قطر، جام جهانی را بالای سر برد تا این طلسم بشکند‌.

در سال ۲۰۰۹ با پپ شش گانه را کسب کرد، اما در سال ۲۰۱۲ توانست ۹۱ گل بزند و به عنوان بهترین گل زن یک فصل انتخاب شود.