2 ژانویه 2021  
 ستاگیدیا  

افزایش ترور خبرنگاران در افغانستان؛ «احتمال نابودی آزادی بیان متصور است»

افزایش ترور خبرنگاران در افغانستان؛ «احتمال نابودی آزادی بیان متصور است»

کمیته مصئونیت خبرنگاران از آن‌چه به مخاطره افتادن آزادی بیان و رسانه‌ها خوانده شده به شدت ابراز نگرانی کرده است. این کمیته، صبح امروز با نشر خبرنامه‌ای حکومت را به بی‌توجهی در زمینه تامین امنیت خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای متهم کرده است.
ترور خبرنگاران و فعالان مدنی در افغانستان به خصوص در یک ماه گذشته، افزایش قابل توجهی داشته است. بر بنیاد آمار ارائه‌شده از سوی نهاد گزارش‌گران بدون مرز، در جریان سال گذشته میلادی، 6 خبرنگار در افغانستان به قتل رسیده است.
در آخرین مورد، روز گذشته بسم الله عادل ایماق، مدیرمسئول رادیو صدای غور، از سوی تفنگ‌داران ناشناس کشته شد. کمیته مصئونیت خبرنگاران افغانستان، با تاکید بر پیگیری قتل آقای عادل، از حکومت این کشور خواسته است که هرچه زودتر تدابیر جدی‌تری را برای حفاظت از آزادی بیان و تامین امنیت جانی خبرنگاران روی دست گیرد.
این کمیته هم‌چنان هشدار داده است که اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد و جلو ترورهای هدفمند خبرنگاران گرفته نشود، احتمال نابودی آزادی بیان به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ بیست سال گذشته در کشور، تشدید خواهد یافت.
افزایش ترور خبرنگاران و فعالان رسانه‌‌ای در نقاط مختلف افغانستان، بر فعالیت آزاد رسانه‌ها تاثیرات منفی مشهودی گذاشته است. پیشتر برخی از نهادهای حامی خبرنگاران گفه بودند که تداوم این وضعیت می‌تواند منجر به افزایش تهدیدات برعلیه رسانه‌ها و تقویت خودسانسوری در میان رسانه‌گران گردد.