11 آگوست 2021  
 ستاگیدیا  

چطور بر استرس مصاحبه شغلی غلبه کنیم؟

چطور بر استرس مصاحبه شغلی غلبه کنیم؟

نیلوفر قطب‌الدینی

شرایـطی را در نظــر بگیرید که کف دست‌تان عــرق کــرده، صـدای‌تان می‌لرزد، صـورت‌تان سرخ و دهان‌تان خشک شده است. شاید هم با سرعت در حال صحبت کردن هستید و مدام پاهای‌تان را تکان می‌دهید. به همه‌ی این مـوارد تپـشِ قلبِ شدید و دل‌درد را هـم اضـافه کـنید. با عــلایــم و رفتـارهای گـفته شـده شـما یک فرد مضطرب هـستید. سـؤال این‌جـاست: چرا این مشـکلات بـرای بـسیاری از متقاضـیان مـصاحبه‌های‌ شغلی اتفاق می‌افتد؟

این نوشته به ما کمک می‌کند تا یاد بگیریم چگونه بر استرس مصاحبه شغلی غلبه کنیم.

دکتر تامـر چانسـکی (Tamar Chansky) نویسنده‌ی کتاب ”خودت را از شر استرس خلاص کن“، می‌گـوید: وقتی ما در شرایطی با استرس بالا مثل مصاحبه شغلی هـستیم، مـغزمان توانایی تشـخیش این مـوقعـیت را ندارد و کمکی به آرامش و خون‌سـرد بودن ما نمی‌کـند و همـچنین توانایی تـبدیل شرایط تهـدید به حـمله را ندارد. بـدن‌مـان هـم تجــربه‌ای مــشابه دارد و واکنش‌های غیرعادی و نامناسب بی‌شماری را از خود بروز می‌دهد.

اندی تیـچ (Andy Teach) نویسـنده‌ی کتاب از ”فارغ‌التحصیلی به سوی استخدام“ می‌گـوید: دلیل اصـلی اضطراب قبل از مصاحبه شغلی، فکر کردن راجع به موقعیتی با ریسـک و مـخاطره‌ی بالاسـت. به‌دســت آوردن شــغل به‌خصوص شـغلی که بسـیار برای آن تلاش کرده‌اید و مورد علاقه‌تان است، به‌طور مستـقیم بر شـادی و ارزش‌های شـخصی شـما اثرگـذار است. داشتن شغل دل‌خواه کمک می‌کـند تا قبض‌های‌تان را پـرداخت کنید، مقداری پول پس‌انداز کنید، حتی بیمه‌ی درمان داشته باشید و مهم‌تر از همه هرروز کاری را انجام بدهید که واقعا به آن عـلاقه‌مندید. این مـوارد باعث می‌شود تا شما احساس کنید که به بهترشدن موقعیت شرکت کمک فراوانی می‌کنید. داشتن شغل مورد علاقه‌، شما را در وضعیت بد مالی و موقعیت ضعف قرار نمی‌دهد. همه‌ی موارد گفته شده برای فـردی که خــود را برای مصاحبه شغلی آماده می‌کند استرس‌ و فشارِ عصبیِ زیادی به همراه دارد.

در ادامه به بیان چندین راه بـرای غلبه بر استرس مصاحبه شغلی می‌پردازیم:

۱. از هر لحاظ آماده باشید

درباره‌ی شـرکت، محـصولات و خدماتی که عرضه می‌کنند، فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند و رقبای آن‌ها تحقیق کنید. همچنین درباره‌ی فردی که قصد مصاحبه با شما را دارد بیشتر بدانید. به پـروفایل لینکدین هـمکاران آینده‌ی خود سر بزنید و درباره‌ی زمینه‌ی فعالیت، تحصیلات و نقش آن‌ها در شرکت بیشتر بدانید. دانش و اطلاعات، شـما را قـدرتمند‌تر مـی‌کـند. هـرچه بیشتر درباره‌ی سازمان و جزئیات فعالیت‌ها و کارکنانش بدانید در هنگام پاسخ‌گویی به سؤالات مصاحبه احساس اطمینان و راحتی بیشتری خواهید داشت.

بهترین راه برای آرامـش در این شرایط آمادگی بالاست. سؤالات مصاحبه را پیش‌بینی کنید و آن‌ها را با صدای بلند برای خود یا دوستان و خانواده تمرین کنید و از آنها بخواهید به شما بازخورد بدهند. سعی کنید شما هم سؤالاتی را آماده کنید تا از مصاحبه‌کننده بپرسید، حتما سه تا پنج نکته‌ی اصلی درباره‌ی خودتان را بنویسـید تا قـبل از پایان مصــاحبه بگــویید. عــلاوه بر دانش و تخصص، هـماهنگی با فرهنگ سازمانی شرکت نیز مهم است. بنابراین برای پرسش‌هایی حول محـور مأمـوریت و چـشم‌انداز سازمان و نقش خودتان در کمک به تحقق اهداف شرکت، آماده باشید. شما نباید بدون تمرین و آمادگی به مصاحبه شغلی بروید.

۲. برنامه‌ریزی کنید

هرچه آمادگی بیشـتری داشته باشید، می‌توانید جلوتر از زمان پیش بروید. تا دقیقه‌های آخر برای تهیه‌ی کـپی از مدارک و رزومه‌تان صبر نکنید. روز قبل از مصاحبه لباس‌های خود را آماده کـنید، مـسیر رفـت و شدت ترافیک محل مـصاحبه را بررسی کنید. هیچ شـرایطی به اندازه‌ی دیــر رســیدن به محل مصـاحبه اضـطراب را تشدید نمی‌کند پس سعی کنید ۱۵ دقیقه قبل از زمان مصاحبه در محل حاضـر باشید و حتما شب قبل از مصاحبه به اندازه‌ی کافی بخوابید.

۳. به اندازه‌ی کافی تمرین کنید

سؤالات و پاسخ‌های احتمالی مصاحبه را حفظ نکنید اما درباره‌ی نکات مهمی که قصد گفتنش را دارید مـطمئن شـوید و درباره‌ی پیـامی که می‌خـواهید منتقل شود فکر کنید.

بنابراین تمـرین بیشـتر به آمادگی بیشتر کمک می‌کند و شما را فرد ماهری جلوه می‌دهد. اگر استرس باعث لرزیدن صدایتان می‌شود، تمرین زیاد شما را برای انجـام یک مصـاحبه‌ی عالی آماده می‌کـند. تمـرین کـردن جلوی آینه باعث می‌شود تا به وضعیت نشـستن، ارتـباط چشمی و حالات صورت خود آگاه شوید و اگر مشکلی وجود دارد آن را اصلاح کنید.

۴. برخی عوامل را نادیده بگیرید

قبل از انجام مصـاحبه عوامـلی زیادی وجود دارد تا به شما استرس وارد کند پس تا جایی که ممکن است آن‌ها را نادیده بگیرید. برای مثال اگر از نحوه‌ی لباس پوشیدن در زمان مـصاحبه آگاهی ندارید، با یک تماس به بخش منابع انسانی شرکت مــورد نظرتان و پرسـش راجع به نحـوه‌ی پوشـش اطمینان حاصل کنید.

۵. با زودتر رسیدن آرامش را به خود هدیه بدهید

زودتر رسیدن به مکان مصاحبه، به شما این فرصت را می‌دهد که افکار خود را جمع‌بندی کنید، چـند نفـس عـمیق بکــشید و بر توانایی‌های خود تمرکز کنید. همچنین به خـود یادآوری کــنید که این مـصاحبه تنها یک گفت‌وگو برای تعیین تناسب شما و سازمان با یکدیگر است.

۶. به مصاحبه به عنوان یک گفت‌و‌گوی ساده نگاه کنید

وقتی انجـام مصـاحبه برای شـما بسـیار سخـت است به آن به عـنوان یک گفت‌و‌گو و نه یک مـصاحبه شـغلی نگاه کنید. یک گفت‌و‌گوی ساده بین دو نفر که سعـی دارند یکـدیگر را بیشتر بشناسند و به این نتیجه برسند که آیا برای کار کردن با یکدیگر مناسب هستند یا خیر. همیشه این نکته را در ذهن داشته باشـید که مـصاحبه‌کننده هم مـمکن است اسـترس داشته باشد و با لبخند وارد شدنِ شما احساس آسودگی را بین طرفین ایجاد می‌کند.

۷. مثبت فکر کنید و اعتماد به نفس داشته باشید

قبل از مصاحبه، تصور کنید که در حال پاسخ به سؤالات هستید، به‌نحوی که با جواب‌های واضح و مختصر و با دانش‌تان راجع به شرکت، مصاحبه‌کننده را تحت تأثیـر قــرار داده‌اید. اگر دسـت شما می‌لـرزد سعی کـنید آن را از دید مصـاحبه‌کننده پنـهان کنید یا اگر صـدای شـما می‌لرزد با کشیدن چند نفس عمیق به آرامـش خـود کـمک کنید و هـمیشه یک لبخند طبیعی را بر روی لب‌های خود حـفظ کنید. حتـما با وجود دلیل خاصی شما به مصاحبه دعوت شده‌اید. یک نفر در شرکت تحت تأثیر رزومه‌تان قرار گرفته و به این موضوع که ممـکن است شـما برای شـرکت مناسب باشید، فکر کرده است. همیشه توانایی‌ها، مهارت‌ها، موفقیت‌های‌تان و اینکه چرا بهترین فرد برای این شغل هستید را به خود یادآوری کنید.

۸. به مصاحبه‌کننده به عنوان دوست نگاه کنید، نه دشمن

فـردی که قرار اسـت با شما مصاحبه کند هنوز دوست‌تان محسوب نمی‌شود اما این که او را به عنوان دشمن خود در نظر بگیرید باعث بالا رفتن آدرنالین و در نتیـجه افزایش استرس می‌شـود. مصاحبه‌کننده قصد دارد شما را بیشتر بشناسد، بنابراین به او به عـنوان یک انسـان نگاه کنید و نه یک ماشینی که قرار است شما را رد کند. با فـکر کـردن به این نکته که آن‌ها به مهارت‌ها و توانایی‌های شما در انجام کارهای شرکت نیاز دارند آرامش را در وجود خود ایجاد کنید.

۹. صاف بنشینید و خود را بی‌قرار نشان ندهید

با صـاف کردن شـانه‌های خود سعی کنید در وضعیت بهتری قرار بگیرید. به علاوه اگر قوز نـکنید و صاف بنشینید، صدای طبیعی و رساتری را از خود به گوش طرف مقابل می‌رسانید. حتی اگر از درون آشفته و بی‌قرار هستید سعی کنید ظاهری با اعتماد به نفس بالا از خود نشان بدهید.

 در همـه‌ی افراد درجات متفاوتی از استرس و اضطراب وجود دارد، تنها کاری که باید انجام بدهید این است که میزان استرس را در خود کاهش بدهید و خودتان را فردی طبیعی و با سطح استرس نرمال نشان بدهید.