11 ژانویه 2024  
 سلیمان احمدی  

هزاره‌کشی در سکوت؛ بازهم “برچی” در خون تپید

هزاره‌کشی در سکوت؛ بازهم “برچی” در خون تپید

پرده دیگری از نمایش کشتار جمعی هزاره‌ها در افغانستان روی صحنه رفت. پس از حمله تروریستی یک‌هفته پیش در غرب کابل که در آن حدود بیست تن از افراد ملکی کشته و زخمی شدند، این بار ورودی “برچی سیتی سنتر”؛ یکی از مزدحم‌ترین مراکز فروش در غرب کابل، شاهد انفجار خونین دیگری بود. درین رویداد که حوالی بعد از ظهر امروز به وقوع پیوسته است، به گفته شاهدان و منابع مردمی در محل، ناشی از انفجار ماین کارگزاری‌شده در کنار جاده بوده است. سخنگوی فرماندهی امنیه کابل تلفات رویداد امروز را ۲ کشته و ۱۲ زخمی گفته است، اما منابع محلی و گزارشات نشر شده توسط شفاخانه‌های غرب کابل تایید می‌کنند که حداقل 5 تا 10 کشته و 22 زخمی، قربانیان این حمله تروریستی را شکل می‌دهند.

تصاویری که از محل رویداد در رسانه‌های اجتماعی به نشر رسیده‌اند، تعدادی از قربانیان را “افتاده برخاک” نشان داده و تکان‌دهنده‌اند.

با وجود تکرار حملات هدفمند بر هزاره‌ها در افغانستان و به خصوص در غرب کابل، تا هنوز تدابیر امنیتی ویژه‌ای که بتواند در قسمت کشف، خنثی‌سازی و جلوگیری از تداوم ناامنی‌ها موثر باشند، یا روی دست گرفته نشده و یا کارساز و موثر نبوده‌اند.

تا هنوز که ساعاتی ازین رویداد خونین می‌گذرد، هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است، اما این گروه تروریستی داعش است که مسئولیت حملات گذشته را پذیرفته است.

در عین حال، از وقوع یک انفجار در شهر مزار شریف و یک حمله بر کاروان موترهای اداره امر به معروف و نهی از منکر حکومت سرپرست در خیرخانه کابل که تلفاتی نیز داشته است خبر می‌رسد.

ظاهرا آن “امنیت سرتاسری” که تا حال برقرار بود و مردم در طول دو سال گذشته، کمتر قربانی می‌شدند و ترس و هراس کمتری نسبت به کشته‌شدن، سربریده شدن و یا حتی ناپدید شدن در حملات انتحاری،  بر روان جامعه حاکمیت داشت، به سرعت رنگ می‌بازد و بار دیگر افغانستان و درین میان، “هزاره‌ها”  گسترش ناامنی متاثر از نفوذ و فعالیت گروه‌های تروریستی چون داعش را تجربه کرده و خود را در برابر “گودال آتش” می‌بینند.

جهان و جامعه بین الملل نیز، ظاهرا اهمیت و ارزشی به آنچه در افغانستان می گذرد نمی دهند و منافع شان را در “فراموشی” افغانستان دیده و راه شان را کج کرده اند تا “حقوق بشر” را فقط در نقطه هایی که دوست دارند، تامین کنند و تعریف دیگری از بشر به جهان ارائه دهند.