20 آگوست 2023  
 فریبا هاشمی  

بحران بودجه در عملیات امدادرسانی در افغانستان؛ سازمان جهانی بهداشت هشدار داد

بحران بودجه در عملیات امدادرسانی در افغانستان؛ سازمان جهانی بهداشت هشدار داد

سازمان جهانی بهداشت به‌تازگی با انتشار گزارشی از وضعیت افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان، نسبت به کمبود بودجه برای تداوم عملیات امدادرسانی و عرضه خدمات درمانی در کشور، هشدار داده است.

بربنیاد یافته‌های این گزارش، در ماه اگست سال ۲۰۲۱، در حدود ۱۸.۴ میلیون نفر نیاز به کمک‌های فوری داشتند، درحالی که این رقم در سال جاری به ۲۸.۸ میلیون نفر افزایش یافته است.

به نقل از گزارش، برنامه «بازنگری‌شده واکنش بشردوستانه در افغانستان برای سال ۲۰۲۳»، افزایش نگران‌کننده‌ای را در تعداد افرادی که نیاز فوری به کمک‌های بشردوستانه دارند، نشان می‌دهد.

این سازمان در گزارش خود آورده است که افغانستان پس از دهه‌ها بی‌ثباتی توسط خشک‌سالی‌های شدید و بلایای طبیعی، در حال حاضر با بحران طولانی‌مدت بشری در مواجهه قرار دارد.

سازمان جهانی بهداشت تایید کرده که در افغانستان میلیون‌ها نفر با فقر زندگی می‌کنند، به خدمات صحی کافی دسترسی ندارند، از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند در معرض ابتلا به سوتعذیه و ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار دارند. این سازمان با تاکید بر این‌که برای تامین نیازهای اولیه بهداشتی در کشور تا آخر سال جاری میلادی به 125 میلیون دالر بودجه اضافی نیاز دارد، عواقب کمبود بودجه در بخش ارائه خدمات درمانی را ناگوار خوانده است.

از چندی بدین‌سو، بیشتر سازمان‌های بین‌المللی امدادرسان نسبت به وخامت اوضاع در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

پیشتر برنامه جهانی غذا پیش‌بینی کرده بود که بین ماه‌های می تا اکتبر سال جاری میلادی، ۱۵.۳ میلیون تن در افغانستان، با مشکلات ناشی از ناامنی غذایی مواجه شوند. این رقم، ۲.۸ میلیون تن که نیاز به کمک‌های اضطراری دارند را نیز شامل می‌شوند.

پیش از آن، آژانس سازمان ملل برای هماهنگی کمک‌های بشردوستانه (اوچا) نیز گفته بود که برای کمک‌رسانی به ۲۲.۳ میلیون فرد نیازمند در افغانستان، ۳.۲ میلیارد دالر بودجه لازم است. اوچا در اوایل سال جاری، برای پیشبرد عملیات بشردوستانه خود در افغانستان، ۴.۶ میلیارد دالر از کشورهای کمک‌کننده درخواست کرده بود.