17 ژوئن 2023  
 جعفرعلی خوارزمی  

دیگو مارادونا؛ از جام جهانی تا اعتیاد

دیگو مارادونا؛ از جام جهانی تا اعتیاد

دیگو آرماندو مارادونا متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در ویلا فیوریتو بوینس‌آیرس، بازیکن مشهور جهان از آرژانتین است که بازی فوتبال دهه نود را به خودش اختصاص داد.

 تیم ملی آرژانتین با درخشش مارادونا توانست سال ۱۹۸۶، در جام جهانی فوتبال قهرمان شود و در سال ۱۹۹۰ به نایب‌ قهرمانی جهان دست پیدا کند.

دیگو مارادونا یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال جهان است که در خانواده‌ای فقیر و پرجمعیت به دنیا آمد و فوتبال حرفه‌یی را در باشگاه آرجنتینوس جونیورز آغاز کرد. دیگو مارادونا ۱۵ ساله بود که به تیم اول باشگاه پیوست.

مارادونا در دوران جوانی درخشش خود را با تیم بوکاجونیورز آرژانتین آغاز کرد و بعد از آن به تیم فوتبال بارسلونای اسپانیا رفت در همان سال به مقام قهرمانی جام حذفی اسپانیا رسید.

در جام جهانی سال ۱۹۸۲ با وجود بازی‌های دیدنی، دیه گو به دلیل یک حرکت غیر ورزشی در برابر برزیل در نیمه دوم از زمین اخراج شد و بدون مارادونا آرژانتین از جام جهانی خداحافظی کرد.

چهار سال بعد در جام جهانی ۱۹۸۶ در مکزیک، مارادونا فوتبال زیبای خود را به نمایش گذاشت. در اوج حساسیت‌های این جام دو تیم آرژانتین و انگلستان در مرحله یک چهارم نهایی در برابر هم قرار گرفتند. هنرنمایی خارق العاده و تماشایی مارادونا بود که آرژانتین برای دومین قهرمانی جام جهانی در سال ۱۹۸۶ شد.

مارادونا با باشگاه ناپولی، ایتالیا را دو بار در سال‌های ۱۹۸۷ و ۱۹۸۹ به مقام قهرمانی لیگ ایتالیا رساند. در سال ۱۹۹۰ نیز به همراه ناپولی در جام یوفا قهرمان شد.

Argentina defeated West Germany 3-2 to win the 1986 FIFA World Cup. (Photo by Paul Bereswill/Getty Images)

دست خدا و گل پیروزی به انگلیس

مارادونا در جام جهانی ۱۹۸۶ با دست موفق به باز کردن دروازه انگلیس شد و آرژانتین با این گل و یک گل خیره کننده دیگر حریف دیرینه‌ خود  انگلستان را از پیش‌رو برداشت.

در پایان یک دیدار در لیگ ایتالیا اعلام شد که آثار استفاده از کوکایین در بدن مارادونا یافت شده است.

فیفا او را ۱۵ ماه از شرکت در رقابت‌های فوتبال محروم کرد.

در نوامبر ۲۰۰۸ وی به عنوان سرمربی تیم ملی آرژانتین انتخاب شد. وی در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی هدایت تیم ملی آرژانتین را به عهده داشت.

دیگو مارادونا در ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰، بر اثر حمله قلبی درگذشت.