12 می 2024  
 ستاگیدیا  

سیلاب‌های ویران‌گر در بغلان و آمارهای متناقض از تلفات

سیلاب‌های ویران‌گر در بغلان و آمارهای متناقض از تلفات

در حالی که سیلاب‌های وحشتناک و ویران‌گر، بخش‌های زیادی از ولایت بغلان به شمول اطراف شهر پلخمری و ولسوالی‌های خوست و فرنگ، برکه، نهرین و گذرگاه نور را فرا گرفته و تلفات و خسارات زیادی را برجای گذاشته است، نهادهای مختلف، آمار و ارقام مختلفی از تلفات و خسارات این رویداد طبیعی گزارش داده‌اند.

حکومت محلی ولایت بغلان، شمار کشته‌ها را 130 نفر و شمار زخمی‌ها را تا 100 نفر گزارش داده است. در همین‌حال برنامه جهانی غذا، در گزارشی گفته است که درین رویداد بیش از 300 تن جان باخته‌اند، اما کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، تعداد جان‌باختگان را دست کم 200 نفر گفته است. با این وجود، منابع محلی، تلفات این رویداد را در حدود 400 نفر گزارش داده‌اند.

خسارات به وجودآمده از سیلاب در بغلان نیز بسیار گسترده است. مسئولین محلی از تخریب بیش از یک‌هزار منزل مسکونی، هزاران جریب زمین زراعتی و تلف‌شدن صدها راس مواشی و حیوانات خبر داده‌اند.

پس ازین رویداد که واکنش‌های بسیار گسترده جهانی را نیز بدنبال داشت، فراخوان‌های بسیاری از داخل و خارج کشور برای جمع‌آوری کمک به سیلاب‌زدگان به نشر رسیده و تعدادی از نهادها نیز کمک‌های فوری شان را به ساحه رسانیده‌اند.

نهادهای حکومتی از جمله وزارت دفاع نیز با استفاده از امکانات موجود به شمول هلی‌کوپترهای نظامی، دست به کار شده و به نجات گیرماندگان حادثه شتافته‌اند.

در سوی دیگر، معاون اقتصادی رئیس‌الوزرا نیز به ولایت بغلان رفته است و با برگزاری نشست‌های فوری، چگونگی رسانیدن کمک به آسیب‌دیدگان را هماهنگ کرده است.

همه‌ساله مناطق بسیاری از افغانستان با رسیدن فصل بهار و افزایش باران‌های موسمی، قربانی سیلاب‌ها گردیده و تلفات و خسارات زیادی را متحمل می‌شوند.