13 ژوئن 2023  
 جعفرعلی خوارزمی  

کریستیانو رونالدو؛ مرد تلاش و پشت‌کار

کریستیانو رونالدو؛ مرد تلاش و پشت‌کار

کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو، زاده‌ی ۵ فبروری ۱۹۸۵ از ستاره‌های نام‌دار دنیای فوتبال از کشور پرتغال است که اکنون برای تیم ملی پرتغال و باشگاه فوتبال النصر عربستان، به عنوان کاپیتان توپ می‌زند.

از رونالدو بیش‌تر به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال یاد می‌شود. او بیش‌تر از هر بازیکن اروپایی دیگر، پنج‌بار جایزه‌ی توپ طلا و چهاربار کفش طلای اروپا را برنده شده است.

کریستیانو رونالدو در تمام دوران حرفه‌ای‌اش، ۳۳ جام کسب کرده که شامل هفت عنوان قهرمانی در لیگ، پنج لیگ قهرمانان اروپا، یک جام ملت‌های اروپا و یک لیگ ملت‌های اروپا می‌شود.

 رونالدو در 183 بازی، ۱۴۰ گل و 42 پاس‌گل به ثمر رسانده است که بیشترین تعداد در لیگ قهرمانان اروپا به‌شمار می‌رود. او 122 گل که بیش‌ترین گل ملی در فوتبال مردان است نیز به ثمر رسانده است.

رونالدو در مجموع، بیش از ۱۱۰۰ بازی انجام داده و بیش از ۸۰۰ گل و بیش از ۲۰۰ پاس گل نیز به هم‌تیمی‌هایش فراهم کرده است. هم‌چنان تنها بازیکن فوتبال است که در پنج دوره‌ی جام جهانی گل‌زنی کرده است.

او فوتبال حرفه‌ای را در اسپورتینگ آغاز کرد. در سال ۲۰۰۳ و در ۱۸ سالگی به منچستر یونایتد پیوست و در اولین فصلش در این تیم، قهرمان جام حذفی انگلستان شد.

(Photo by Will Palmer/Sportsphoto/Allstar via Getty Images)

رونالدو  در ۲۳ سالگی، نخستین توپ طلایش را به‌دست آورد. او در زمان انتقال ۹۴ میلیون یورویی به ریال مادرید در سال ۲۰۰۹، به گران‌قیمت‌ترین بازیکن فوتبال در آن زمان تبدیل شد. او در ریال مادرید ۱۵ جام کسب کرد و در یک انتقال به مبلغ ۱۱۷ میلیون یورو به یوونتوس پیوست.

رونالدو در سال ۲۰۰۳ و در ۱۸ سالگی برای نخستین بار برای تیم ملی فوتبال پرتغال به میدان رفت و تا حالا ۱۹۱ بازی انجام داده است.

کریستیانو رونالدو در سال ۲۰۲۱ به منچستر یونایتد بازگشت و در سال ۲۰۲۲ از این تیم جدا شد. پس از فسخ قراردادش با این باشگاه، در سال ۲۰۲۳، با النصر قرارداد امضا کرد.

کریستیانو رونالدو یکی از مشهورترین و ثروت‌مندترین ورزشکاران در جهان است. او در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ از سوی مجله فوربز به‌عنوان پردرآمدترین ورزش‌کار سال نیز انتخاب شد.

 او هم‌چنان نخستین بازیکن فوتبال و سومین ورزش‌کار در طول تاریخ است که بیش از ۱ میلیارد دلار درآمد کسب کرده‌است.