12 ژانویه 2021  
 عبدالله نصرت  

برگزاری نمایشگاه بین‌المللی «توسعه و پیشرفت تجارت» در کابل

برگزاری نمایشگاه بین‌المللی «توسعه و پیشرفت تجارت» در کابل

مقام‌ها در وزارت صنعت و تجارت کشور از گشایش نمایشگاه سه روزه توسعه و پیشرفت تجارت در کابل خبر می‌دهند. به گفته آنان، این نمایشگاه که شامل 2 صد غرفه می‌گردد برای مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

در اعلامیه‌ای که صبح امروز از سوی وزارت صنعت و تجارت کشور منتشر شده، آمده است که در این نمایشگاه، محصولات شرکت‌های بزرگ تولیدی افغانستان در بخش‌های صنعت، زراعت، معارف، معادن و بانک‌داری به نمایش گذاشته شده است. بر بنیاد این اعلامیه، در این نمایشگاه، 50 غرفه به نمایش تولیدات شرکت‌های تولیدی کشور ازبکستان اختصاص یافته است.

از سوی دیگر مصطفی مجیدیار، سرپرست عمومی بخش مالی و اداری وزارت صنعت و تجارت افغانستان در آغازین دقایق گشایش این نمایشگاه به رسانه‌ها گفت که این وزارت به منظور معرفی محصولات و تولیدات شرکت‌های افغانستانی، در سال آینده نمایشگاه‌های بیشتری را در داخل و خارج از کشور برگزار خواهد کرد.

مجیدیار افزود که زنان در نمایشگاه‌های داخلی 70 درصد و در نمایشگاه‌های خارجی، 50 درصد سهم خواهند داشت.

افغانستان از کشورهایی است که تولیدات صنعتی آن تا کنون رشد چندانی نداشته است. در حال حاضر بیشتر اجناسی که از سوی شهروندان افغانستان مورد استفاده قرار می‌گیرند، از کشورهای دیگر به افغانستان وارد می‌شوند.

صادرات افغانستان بخش کوچکی از درآمدهای این کشور را تشکیل می‌دهد. اوضاع وخیم امنیتی و بی‌ثباتی سیاسی در کشور باعث شده است که میزان سرمایه‌گذاری در بخش صنعت در چند سال گذشته در افغانستان، کاهش قابل ملاحظه‌ای یابد.

با این حال عبدالهادی فرهنگ، رئیس عمومی اتحادیه تاجران و سرمایه‌گذاران افغانستان می‌گوید که همکاری وزارت صنعت و تجارت با شرکت‌های داخلی در تناسب با سال‌های پیش افزایش یافته است. به باور او، این امر باعث افزایش علاقه‌مندی سکتور خصوصی به سرمایه‌گذاری در بخش صنعت خواهد شد.

سرمایه‌گذاری در افغانستان با ریسک‌ها و مخاطرات بسیاری به همراه است. پیشتر برخی آگاهان امور اقتصادی از فرار سرمایه‌ها از این کشور ابراز نگرانی کرده و دولت را به بی‌توجهی در حفظ ثبات بازار، حمایت از سرمایه‌گذاران و تامین امنیت به عنوان مهم‌ترین پیش‌نیاز سرمایه‌گذاری متهم کرده بودند.