19 آوریل 2020  
 ستاگیدیا  

شکایت ورزشکاران بامیان از بی‌توجهی دولت به حمایت از ورزش

شکایت ورزشکاران بامیان از بی‌توجهی دولت به حمایت از ورزش

سمیه امیری

شماری از ورزشکاران در بامیان از آنچه که بی‌توجهی دولت به تامین امکانات ورزشی و حمایت از ورزشکاران در این ولایت می‌خوانند، انتقاد کرده و این مشکل را دلیلی برای فاصله‌گیری جوانان از ورزش عنوان می‌کنند. آنان می‌گویند که تداوم این وضعیت می‌تواند باعث عقبگرد ورزش در بامیان گردد.

ورزشکاران در بامیان از هر لحاظی در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار دارند. استدیوم ورزشی شهید مزاری و ورزشگاه روح‌الله نیکپا، تنها مکان‌هایی هستند که برای تمرین عده‌ای از رشته‌های ورزشی مناسب‌اند. این مکان‌های ورزشی اما از مدت‌ها بدینسو از دسترس ورزشکاران خارج شده‌اند، زیرا اداره محلی، برگزاری مسابقات و راه‌اندازی تمرینات ورزشی در این ورزشگاه‌ها را مشروط به پرداخت پول کرده است.

محمدعلی محمدی، یکی از دانشجویان دانشگاه بامیکا در بامیـان گفت که نبود امکانات ورزشی در مراکز تحصیلی این ولایت بیشتر محسوس است: «با وجود وعده‌های رنگارنگ و گوناگونی که مقامات برای حمایت از رشد ورزش در بامیان داده‌اند، تا کنون هیچ کاری در این راسـتا انجام نشده است.»

به‌رغم مشکلاتی که در عرصه ورزش در بامیان وجود دارد، ورزشکاران این ولایت طی چند سال پسین، رشد قابل ملاحظه‌ای داشــته‌اند. آنان با اشتراک در مسابقات ورزشی در سـطح ملی و بین‌المللی، دستاوردهای کم‌نظیر و افتخارات بزرگی برای کشور کسب کرده‌اند. با این وجود آنان تا هنوز از ابتدایی‌ترین امکانات مورد نیاز خود محرومند.

 علی‌جان از دیگر جوانان ورزشکار در بامیان می‌گوید که رشد بیشتر ورزش در این ولایت، مستلزم حمایت دولت است: «بخش خصوصی توان تامین امکانات مورد نیاز ورزشکاران را ندارد، هم‌اکنون بسـیاری از کلپ‌ها و گروه‌های ورزشی، تجهیزات کمی دارند و از طرف دیگر منابع مالی کافی برای تامین سایر وسایل مورد نیاز خود ندارند.»

رشد ورزش در بامیان در سال‌های گذشته، زمینه‌ساز این شده است که تا کنون چندین دور از مسابقات بین‌المللی در رشته‌های بایسکل‌رانی، اسکی، دوش و کوهنوردی در این ولایت برگزار گردد. این امر باعث رشد نسبی گردشگری ورزشی در این ولایت شده است. این نشان می‌دهد که برخی از رشته‌های ورزشی در این ولایت فرصت رشد بیشتری دارند.

سـمیع‌الله اندیشمند، جوان دیگری از بامیان باورمند است که در صورت تلاش دولت برای رشد این نوع گردشگری، امکانات لازم برای سایر رشته‌های ورزشی در این ولایت نیز فراهم خواهد شد: «برگزاری چندین مسابقه بین‌المللی ورزشی در رشته‌های مختلف در چند سال گذشته در بامیان، برای بسیاری از ورزشکاران خارجی، جالب توجه واقع شده است. از همین رو رشد ورزش در بامیان می‌تواند این ولایت را به یکی از مقاصد مهم برای گردشگری ورزشی مبدل سازد.»

اداره ورزش کشور تا کنون بارها به ورزشکاران بامیان وعده داده که مشکلات‌شان را حل می‌کند. این وعده‌ها اما تا حال جنبه عـملی به‌خود نگرفته است، چیزی که جوانان ورزشکار بامیان را از مراجعه به دولت برای برطرف‌سازی این مشکلات، ناامید کرده است.

چند سال پیش، مقامات بلندپایه اداره ورزش کشور در سفری به بامیان گفته بودند که در آینده نزدیک، کار ساخت یک استدیوم بزرگ ورزشی در این ولایت از سوی این اداره آغاز خواهد شد. اکنون و با گذشت سال‌ها، این وعده‌ها فقط در حد حرف باقی مانده‌اند؛ چیزی که انتقادات ورزشکارران بامیان را موجه می‌سازد.