29 مارس 2020  
 آمنه احمدی  

حضور پررنگ در جریان ترافیک شهری؛ دستاورد تازه زنان بامیان

حضور پررنگ در جریان ترافیک شهری؛ دستاورد تازه زنان بامیان

مسئولان در اداره ترافیک بامیان می گویند که برای نخستین بار ده‌ها تن از زنان در این ولایت، در سال گذشته جواز رانندگی دریافت کرده‌اند. آنان گفته‌اند با آموزش قواعد و قوانین ترافیکی به زنان، در تلاشند تا شمار رانندگان زن در بامیان را افزایش دهند.

شیرحسین چمران، آمر لاینس/جواز رانندگی اداره ترافیک بامیان، در مصاحبه با رسانه‌ها گفته است که زنان بسیار محتاط هستند و در رانندگی از دقت کامل کار می‌گیرند. او که در مراکز آموزشی، دانشگاه و مکاتب، قوانین ترافیکی را تدریس می‌کند، تصریح می‌کند که زنان در رعایت این قوانین در هنگام رانندگی، تعهد بیشتری نسبت به مردان دارند.

بامیان از ولایت‌هایی است که حضور زنان در بسیاری از عرصه‌ها در آن مشهود است. اکنون مردان نسبت به این امر حساسیت کمتری نشان می‌دهند و حتا در موارد بسیاری از آن استقبال نیز می‌کنند. حضور زنان راننده در جاده‌های بامیان نیز با آن‌که در اوایل با مزاحمت‌هایی برای رانندگان زن به همراه بود، اما اکنون به امری عادی برای مردم مبدل شده است.

زنانی که اخیرا جواز رانندگی گرفته‌اند، خوشحالند که در حال حاضر می‌توانند به راحتی و بدون هیچ مزاحمتی در داخل شهر، رانندگی کنند. آرزو یکی از این زنان، می‌گوید که بلد بودن رانندگی و داشتن جواز آن از ضروریات زندگی امرزی است. او می‌گوید که هرکسی؛ چه زن یا مرد، باید رانندگی را یاد داشته باشند و زمانی که با موتر به جاده می‌روند، جواز رانندگی داشته باشند و از این حق قانونی خود بهره گیرند.

براساس آماری که پلیس ترافیک بامیان ارائه کرده است، تا کنون در حدود 100 زن از آمریت ترافیک بامیان، جواز زانندگی دریافت کرده‌اند. در عین حال گفته شده است که علاقه‌مندی زنان این ولایت به فراگیری رانندگی و دریافت جواز آن رو به افزایش است؛ چیزی که نشان می‌دهد زنان بامیان از فرصت‌های بیشتری برای حضور در جامعه، برخوردار شده‌اند.

عبدالرئوف یکی از راننده‌های تاکسی در بامیان گفت که رانندگی زنان و حضور آنان در جریان ترافیک شهری، نشان از پیشرفت فکری جامعه این ولایت دارد. او می‌گوید که در سایر کشورها زنان حتا خلبان هستند و ما باید کوشش کنیم به این سطح از رشد اجتماعی برسیم و مانع فعالیت‌های زنان نگردیم.

زنان راننده در بامیان، با آن‌که در جریان ترافیک شهری در این ولایت، برای خود جا باز کرده‌اند، اما در زمینه فراگیری رانندگی، با چالش‌هایی نیز مواجه‌اند. نبود مراکز آموزش رانندگی در بامیان بزرگ‌ترین مشکلی است که زنان علاقه‌مند به یادگیری رانندگی را از اشتراک در برنامه‌های آموزشی در این زمینه که در اداره ترافیک این ولایت برگزار می‌گردد، منصرف می‌کند. عدم حضور زنان در این اداره برای آموزش آن‌عده از زنان علاقه‌مند به فراگیری مهارت رانندگی، مهم‌ترین دلیل برای این امر عنوان شده است.

بامیان شهری کوچک با جاده‌های باریک و مزدحم است. همین امر جریان ترافیک در این ولایت را با مشکلات جدی روبرو ساخته است. جاده‌های کم‌عرض اما در عین حال دو طرفه در پرترددترین محلات، بی‌نظمی راننده‌ها و عدم رعایت قواعد و قوانین رانندگی و ترافیکی از سوی آنان از جمله این مشکلات هستند. با این وجود، گفته می‌شود که رانندگان زن، در خلق و افزایش این مشکلات، نقش کمتری نسبت به مردان دارند.