3 فوریه 2021  
 محمدزمان احمدی  

پنتاگون: خروج نظامیان امریکا از افغانستان حساب‌شده صورت می‌گیرد

پنتاگون: خروج نظامیان امریکا از افغانستان حساب‌شده صورت می‌گیرد

وزارت دفاع امریکا با تاکید بر فرارسیدن زمان پایان جنگ در افغانستان، اعلام کرده است که این کار به‌گونه‌ای انجام یابد که امنیت ملی این کشور و افغانستان با خطری مواجه نگردد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا در یک نشست خبری در پنتاگون گفته است که ایالات متحده و شرکا و متحدان آن در ناتو، چگونگی خروج نظامیان خود از افغانستان را تحت بررسی دارند تا بهترین تصمیم را در این زمینه اتخاذ کنند.

 آقای کربی افزوده که امریکا می‌خواهد تا جنگ افغانستان با راه حل سیاسی که چگونگی تعیین نظام آینده افغانستان جزئی از آن خواهد بود، خاتمه یابد.  او تاکید کرده که هنوز تصمیم مشخصی در مورد حضور نیروهای امریکایی در افغانستان یا خروج آن‌ها تصمیمی گرفته نشده است.

امریکا در حال حاضر 2500 سرباز و ناتو 10 هزار نیروی نظامی در افغانستان دارند. بر اساس توافق‌نامه امریکا و طالبان که در ماه فبروری 2020 در دوحه به امضا رسید، این کشور باید تمام نیروهای خود را تا پایان ماه می سال جاری میلادی از افغانستان خارج کند. این کار در بدل تعهد طالبان مبنی بر قطع رابطه با سایر گروه‌های تروریستی به‌خصوص شبکه القاعده در افغانستان صورت می‌گیرد.

با این وجود، دولت جدید امریکا از نخستین روزهای روی کار آمدن خود تا کنون بارها اعلام کرده که این توافق‌نامه را مورد بررسی قرار می‌دهد. پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور گفته ‌بود که توافق‌نامه دوحه را بازنگری می‌کند. پس از آن مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور امریکا نیز از تجدیدنظر  این کشور در این توافق‌نامه خبر داد.

به دنبال این اظهارات این مقام‌های دولت امریکا، وزیر دارایی این کشور از تداوم رابطه طالبان با شبکه القاعده پرده برداشت. به گفته این وزارت، القاعده و طالبان هم‌چنان متحدان نزدیک همدیگر در افغانستان باقی‌ مانده‌اند. این امر، مقام‌های امریکایی را وداشته است تا بیش از پیش، بررسی این توافق‌نامه را مورد توجه قرار دهند.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024